Podczas podejmowania decyzji o zakupie lokalu mieszkalnego znajdującego się w nowopowstałym budynku kupujący otrzymuje od dewelopera sporo dokumentów. Pośród nich, oprócz wzoru umowy deweloperskiej, powinien znaleźć się m.in. prospekt informacyjny. Klienci najczęściej nie zdają sobie sprawy z jego ważności i jedynie pobieżnie zapoznają się z jego treścią lub wręcz pomijają ją ze względu na znaczną ilość dokumentów przygotowywanych do zakupu mieszkania. Jest to znaczący błąd, ponieważ prospekt powinien być przygotowany zgodnie ze wzorem wskazanym w tzw. ustawie deweloperskiej, dzięki czemu deweloper nie może ukryć informacji kluczowych dla kupujących.
Do najważniejszych informacji zawartych w prospekcie należą przede wszystkim etapy przedsięwzięcia deweloperskiego. Sprzedający zobowiązany jest do wskazania, w jakim terminie ukończy dane prace, dzięki czemu kupujący wie, czy idą one zgodnie z założeniami i klucze do mieszkania otrzyma w terminie. Dodatkowo deweloper ma obowiązek umieścić w prospekcie dane dotyczące położenia nieruchomości, na której jest wznoszony budynek oraz sposobu finansowania jego wznoszenia, tj. czy ma na to środki własne, czy musi posiłkować się kredytem. Ponadto w prospekcie wskazuje się informacje o inwestycjach planowanych w promieniu jednego kilometra od przedsięwzięcia. To pozwala nabywcy zorientować się, czy w najbliższym czasie obok jego okien nie powstanie inny budynek zasłaniający mu widok lub droga szybkiego ruchu.
Prospekt wskazuje także dane identyfikujące dewelopera, jak również informacje o ewentualnym posiadanym przez niego doświadczeniu. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy to jest jego kolejne przedsięwzięcie deweloperskie, a jeśli tak, to czy nabywcy z poprzednich inwestycji są zadowoleni z jakości zakupionych nieruchomości. Dodatkowo sprzedający umieszcza w prospekcie warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej, zasady ewentualnej waloryzacji ceny oraz sposoby ochrony pieniędzy wpłaconych przez nabywców.
Bardzo ważnym z punktu widzenia nabywcy jest jeszcze jeden element prospektu informacyjnego – chodzi tutaj o zakres i standard prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się deweloper. Bardzo często dochodzi bowiem do sytuacji, w których kupujący ma pretensje do sprzedającego, że użyte w realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego materiały są słabej jakości. Powyższe należy każdorazowo odnieść do treści właśnie prospektu informacyjnego.
Potencjalny nabywca nieruchomości powinien wiedzieć, że w razie podania w prospekcie nieprawdziwych lub zatajenia tych prawdziwych informacji przez dewelopera naraża się on na odpowiedzialność karną i grozi mu za to nawet kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Najczęściej zatem nikt nie naraża się na takie konsekwencje, tylko tworzy prospekt w oparciu o rzeczywiste dane, szczególnie że w takiej sytuacji nabywca ma dodatkowo prawo odstąpić od umowy deweloperskiej, a nawet żądać odszkodowania w razie wyrządzenia mu szkody.
Jaki zatem należy wyciągnąć wniosek? Obowiązkiem nabywcy jest wnikliwie zbadać zapisy prospektu informacyjnego, gdyż pozwoli mu to na egzekwowanie terminowej realizacji obowiązków przez dewelopera.