Na portalu Facebook informowaliśmy Państwa ostatnio o tym, iż Sąd Okręgowy w Kielcach uwzględnił naszą apelację od wyroku sądu I instancji, który bezzasadnie oddalił odwołanie naszej klientki od decyzji ZUS odmawiającej jej prawa do zasiłków chorobowego oraz opiekuńczego. Wyrok ten jednak, na skutek wniesionej przez nas apelacji, został w całości zmieniony w II instancji i klientka niedługo powinna otrzymać należne jej świadczenia.
Nie jest to jednak jedyne zwycięstwo w sporze z tym organem, ponieważ w tym tygodniu uprawomocniły się również wyroki Sądu Okręgowego w Kielcach, który uwzględnił sporządzone przez nas odwołania od decyzji ZUS. Nasze klientki otrzymały decyzje odmawiające im prawa do świadczenia przedemerytalnego, ponieważ w ocenie ZUS nie doszło do likwidacji pracodawcy, co jest jednym z warunków jego otrzymania. Dlaczego organ wydał takie decyzje? Uznał bowiem, że rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z powodu likwidacji pracodawcy powinno oznaczać automatyczne zakończenie działalności zakładu pracy. Fakt, że po ustaniu stosunku pracy pracodawca nie był wyrejestrowany z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub też widniał nadal w systemie ZUS jako płatnik składek, przekreślał możliwość uzyskania przez byłych pracowników świadczenia przedemerytalnego. ZUS nie brał pod uwagę wyjaśnień, że przedsiębiorstwa nie likwiduje się „z dnia na dzień” i jest to pewien proces obejmujący zbycie sprzętów, linii produkcyjnej czy nieruchomości, gdzie była prowadzona działalność. Organ rentowy nie uwzględniał również argumentu, że na chwilę wydawania decyzji czy też sporządzania odpowiedzi na nasze odwołania zakład pracy był już zlikwidowany, bo pracodawca rzeczywiście po zakończeniu wszystkich bieżących spraw zakończył swoją działalność, a więc warunek do otrzymania świadczenia przedemerytalnego był spełniony. Dla organu istotne było, że na datę upływu okresu wypowiedzenia pracodawca nadal istniał.
Na szczęście sąd w pełni uwzględnił prezentowaną przez nas argumentację uznając, że likwidacja działającego przez kilkadziesiąt lat zakładu pracy jest procesem wieloetapowym, który może być rozłożony w czasie i powyższe nie może pozbawiać osób tam dotychczas zatrudnionych należnych im świadczeń. Powyżej prezentowane przykłady pokazują, że fakt prowadzenia sporu z organami państwowymi nie przekreśla szans na wygraną i należy do końca bronić swoich racji.