12 marca br. trafił do Sejmu rządowy projekt (druk nr 1015) zmiany przepisów dotyczących m.in. koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych (500+), zgodnie z którym od daty wejścia w życie ustawy strony nie będą mogły skorzystać z ponaglenia na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez wojewodę. Jedynym środkiem ochrony pozostanie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, która bardzo często rozpoznawana jest zdecydowanie dłużej niż ponaglenie kierowane w trybie przepisów KPA. Zgodnie z projektem ponaglenia złożone do daty wejścia w życie ustawy będą rozpoznane na dotychczasowych zasadach (art. 20 ustawy).
W praktyce ponaglenia kierowane do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na bezczynność wojewody w sprawie ustalenia, czy w danym przypadku znajdą zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, prowadziły do rozpatrzenia wniosku o wypłatę świadczenia wychowawczego w ciągu miesiąca od wysłania ponaglenia. Organy te bardzo często rozpatrywały merytorycznie wnioski rodziców zanim akta zostały przekazane wraz z ponagleniem do ministra w ustawowym terminie 7 dni od daty wpływu ponaglenia strony. Tymczasem skarga na przewlekłość postępowania składana do sądów administracyjnych mogła być rozpatrywana nawet kilka miesięcy. Dlatego też przyjęte rozwiązanie jest niewątpliwie niekorzystne dla tysięcy rodziców, którzy obecnie potrafią czekać na wypłatę świadczeń nawet kilka lat od złożenia wniosku z powodu bezczynności wojewodów.
Projekt zmiany ustawy został uchwalony przez Sejm 20 maja 2021 r.; obecnie ustawa została przekazana Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.