Wielokrotnie w naszej pracy spotykaliśmy się z sytuacją, w której przedsiębiorstwa udzielające pożyczek stosują wobec pożyczkobiorców praktyki naruszające ich interesy. Najczęściej podmioty te pobierały opłaty przewyższające zaciągnięte pożyczki, nie informowały swoich klientów o warunkach umów lub obciążały ich dodatkowymi opłatami za przesyłaną korespondencję w nadmiernie wygórowanych wysokościach. Nasza kancelaria prowadziła jedną z takich spraw, w której pożyczkodawca udzielając pożyczki na kwotę 6 000 złotych domagał się od naszej klientki zwrotu ponad 17 000 złotych. Postępowanie zakończyło się sukcesem, a Sąd w pełni podzielił przytoczoną przez nas argumentację.
Nadmienić należy, iż na jedną z firm udzielających pożyczek, tj. Profi Credit Polska S.A., Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w dniu 29 grudnia 2020 r. nałożył karę pieniężną w wysokości ponad 4 miliony złotych za stosowanie krzywdzących praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. W toku postępowania ustalono, że spółka, w sytuacji braku spłaty pożyczki, rozwiązywała umowę i obciążała klientów wysokimi dodatkowymi opłatami określając je jako koszt ubezpieczenia, które stanowiły około 130 % kwoty udzielonej pożyczki. Dodatkowo firma ta, po całkowitej spłacie należności, udzielała swoim klientom kolejnych pożyczek, bez ich wiedzy, zgody i analizy zdolności kredytowej.
Wygrana naszej kancelarii pokazuje, że należy walczyć z firmami pożyczkowymi, gdyż może to pozwolić nam zaoszczędzić nasze pieniądze.