Spora część z Was miała już możliwość zetknięcia się z wymiarem sprawiedliwości i zdążyła się przekonać, że na rozstrzygnięcie trzeba czekać. I to długo. Oczywiście, wiele zależy od przedmiotu sporu oraz stopnia skomplikowania sprawy, jednak z naszej praktyki wynika, że minimalny czas postępowania w polskich sądach, szczególnie w sprawach gospodarczych, wynosi ponad 12 miesięcy. Jak wskazaliśmy jest to jednak czas minimalny, ponieważ często w praktyce spotykamy się z kilkuletnimi sporami sądowymi. Co w sytuacji, gdy w naszej ocenie trwa to dłużej niż powinno?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje możliwość otrzymania odszkodowania od Skarbu Państwa w razie stwierdzenia przewlekłości toczącego się postępowania. Taką możliwość daje nam ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki z dnia 17 czerwca 2004 r. Wniesiona skarga może dotyczyć toczącego się postępowania przygotowawczego, sądowego lub egzekucyjnego. W każdej sprawie w razie stwierdzenia, że wydanie rozstrzygnięcia kończącego postępowanie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności sprawy lub jej załatwienia, strona może złożyć skargę na przewlekłość postępowania i zażądać odszkodowania w wysokości od 2 000 do 20 000 złotych. Kwota ta jest wypłacana przez Skarb Państwa lub komornika sądowego, jeżeli stwierdzona przewlekłość dotyczy jego działania. Dodatkowo sąd wydaje zalecenia dla organu, którego działanie dotknięte było przewlekłością, by podjął określone czynności we wskazanym terminie, co ma pozwolić na przyspieszenie zakończenia postępowania.
Każdy stan faktyczny wymaga szczegółowej analizy, czy w danym przypadku doszło do naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki, jednak warto pochylić się nad możliwością złożenia takiej skargi, gdyż z doświadczenia wiemy, że po jej wpłynięciu do sądu wszystkie działania podejmowane są błyskawicznie, a dodatkowo strona może liczyć na odszkodowanie.